logo

23. 11. 2017

Info pre turistov Tlačiť
Slovenský Raj - Čingov

Čingov je najvhodnejším nástupným miestom do kaňonu Prielomu Hornádu a roklín Sokolia dolina a Veľký Kyseľ, ktorý je pre verejnosť uzatvorený od ničivého požiaru v roku 1976, no v súčasnosti sa uvažuje o jeho znovuotvorení.

V súčasnosti je jedným z troch najznámejších nástupných miest na turistické značkované chodníky v národnom parku. V rámci Čingova, konkrétne v lokalite Hradisko sa uskutočnil archeologický výskum, ktorý potvrdil staroslovanské osídlenie tohoto územia.

turistickecentra_cingov01 turistickecentra_cingov03 turistickecentra_cingov05 

Slovenský Raj - Podlesok
Podlesok sa nachádza priamo pri ústi rokliny Suchá Belá. Taktiež do kaňonu Prielomu Hornádu a roklín Veľký Sokol a Piecky sa najrýchlejšie dostane práve odtiaľto.

V rámci strediska a v jeho blízkom okolí sú k dispozícii celoročné ubytovacie a stravovacie služby všetkých kategórií.

turistickecentra_podlesok01 turistickecentra_podlesok03 turistickecentra_podlesok04


Spišský hrad

V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy.

 

shradm shradm02m shradm05m

 

Spišská Kapitula

Pôvodne samostatná obec Spišská Kapitula od roku 1948 je mestskou časťou Spišského Podhradia. Je cirkevným mestečkom, ležiacim na kopci a vyvinula sa v 12. storočí okolo kostola.
Od polovice 13. storočia bola sídlom spišského prepošstva, kapituly a vierohodným miestom. V rokoch 1662-1665 ju obohnali hradbami a vyvíjala sa ako mesto. Od roku 1776 bola sídlom spišského biskupstva. Po stáročia sa ustálil počet domov (asi 30) a obyvateľov (250-300). Tvorili ho členovia kapituly a služobníctvo. Domy sú sústredené po oboch stranách jedinej ulice, zakončenej dvoma bránami.
Spišská Kapitula je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Dominantnou stavbou je neskororománska katedrála sv. Martina z rokov 1245-1273 s dvoma vežami.

 

spkapitulam spkapitula04v spkapitula22v

 


 

OOCR SPIŠ

OOCRSpiš PBanner 190 Color SH

 Cyklookruh 26

Mapa

sat-mapaPre obec Spišský Hrušov spracoval - © 2010, Designed by: Joomla Template, domains. Valid XHTML and CSS.